Сфера освіти як і інші сфери економічної діяльності схильна до різних способів обману і шахрайства.
Останнім часом можливим стало здобувати освіту в Європі, зокрема в Чехії і Польщі. З’явилося багато «консалтингових фірм» і «фірм з туристичним ухилом» або типу «програм» часто такі фірми можна дізнатися по приставок «студент» «Поланд», «студія» та назвами міст або географічних одиниць, типу «Варшавастудент», «Освіта Поланд ” і т.д. і т.п. надають можливість вчитися в цих країнах, і беручи за свої послуги від 400 до 1500 євро з абітурієнта, за які абітурієнт отримує багато «послуг», а також як опція йому пропонується навчання на мовних курсах за окрему плату. В сумі все виходить від 1500 до 2000 євро. Ця система нагадує сказу «Каша з сокири», по невеликих платежах частинами по 500 – 600 євро в сумі набігає багато.
Розберемо стандартні схеми нажитися на абітурієнтів надходять до Польщі.
Як правило на комерційній основі посередництвом в організації надходження до Республіки Польща займаються туристичні фірми, які не тільки «вирішують питання» про час вступу до ВНЗ, але організовують ознайомлювальні поїздки вартістю кілька сот євро для абітурієнтів та їх батьків до ВНЗ куди потім дітей агітують надходити.
Сам тур коштує реально в кілька разів менше, і подібні виїзди в Європу приносять чималі бариші цим туристичним компаніям. Далі ще сумніше, до вступу пропонуються як правило ПРИВАТНІ ВНЗ Варшави та Кракова і кілька інших воєводств західній Польщі, але дуже мало хто знає що:
По-перше – ПРИВАТНІ ВНЗ дуууже неохоче зізнаються роботодавцями, так як студенти там навчаються в півсили, за формулою – аби плати гроші.
По друге – Варшава і Краків і воєводства західній Польщі не є науковими центрами країни, Варшава – це БІЗНЕС ЦЕНТР, Краків – це ТУРИСТИЧНИЙ ЦЕНТР. У Кракові тільки один відомий університет завдяки якому спритні посередники просувають це місто – Краківський Ягеллонський Університет, і він більше є історичною реліквією Польщі.
По-третє – кожен приватний ВНЗ, фірмі – посереднику за студентів з країн СНД платить так званий «відкат», тому що основними студентами цих приватних ВНЗ і є громадяни колишнього СРСР. Поляки віддають перевагу вчитися в приватні ВНЗ тільки в тому випадку дітей, якщо останні мають дуже слабку шкільну підготовку і вчинити їм в Державні університети та Вищі школи неможливо.
По-четверте – гуртожитки в цих приватних ВНЗ коштують дорожче ніж 100 доларів на місяць, на відміну від Державних ВНЗ Республіки Польща де вартість до 100 доларів США на місяць.
Тепер про пропоновані «послуги»
Часто в переліку послуг звучить фраза – формування необхідного переліку документів, виявляється це ніщо інше як взяти у абітурієнта все його документи, атестат, довідку про здоров’я, копії паспортів та страховку і скласти все в одну стопку.
Наступна послуга внесення в базу даних ВНЗ – анкета складається зі стандартних рядків імені та прізвища, домашньої адреси і індексу, а також серії і номера паспорта, що заповнюється на протязі 10 хвилин, а не кількох годин як намагаються переконати посередники.
Що стосується вивчення мови, найефективнішим і якісним є викладання чи не на мовних курсах сторонніми викладачами, а в національних польських громадах, де існує постійна мовне середовище і викладачі – носії мови, які будучи поляками за національністю крім мови можуть дати абітурієнтам ще й особливості Польського менталітету , традиції, особливості поведінки в тій чи іншій ситуації.
(В Дніпропетровській області – обласний польської громадою є ДНІПРОПЕТРОВСЬКА ОБЛАСНА СПІЛКА ПОЛЯКОВ, і входять в нього національні громади м.Кривий Ріг, і г.Марганец. – ред.)
Також обласні польські громади в Україні мають можливість і квоту від Державних ВНЗ Республіки Польща насправді проводити набір абітурієнтів, але як правило для Польських громад виділяється певна квота місць, і дається можливість навчатися за зниженою вартістю.
Тепер коротко про Чехію
Чехія не є в Європі чимось понад науковим, а Університети Чехії чимось дуже захмарними.
Часто посередники намагаються переконати абітурієнтів та їх батьків що в Чехії безкоштовну освіту, але насправді воно умовно безкоштовне, тобто, абітурієнт за перший рік навчання мови платить від 3 000 до 5 000 євро, а потім намагається вступити і вчитися «безкоштовно», частина абітурієнтів «пролітають» з надходженням, тому як чеську мову важче для Українців ніж Польський, і являє собою фонетичну суміш польського і німецького мов. А ВНЗ тим часом набирають наступну натовп бажаючих заплатити багато грошей.
Плюс проживання в Чехії перебуває в Єврозоні, нечувано дорого, ціною за ліжко-місце в гуртожитку ціною від 300 євро і вище нікого не здивуєш.
Вимога Чехії мати на рахунку в банку кілька тисяч євро взагалі ставить під сумнів доцільність такої афери. Та й дружелюбністю до українців чехи не страждають.
Так як вчинити майбутнього українського абітурієнту?
Звернутися в обласному центрі в національну польську громаду (діаспору) і за рік до вступу почати вивчати мову і культуру, вибравши при цьому госсударственную ВНЗ Республіки Польща.
Знайти обласні громади можливо звернувшись до всеукраїнської Польську громаду – ФЕДЕРАЦІЮ ПОЛЬСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ НА УКРАЇНІ, вона має центральні офіси в м.Київ та м Львів де і можуть підказати контакти з національними громадами на території областей.
В обласних Польських громадах вам порекомендують Державні університети та забезпечать підтримку в самій Республіці Польща
Організації діючі поза ФЕДЕРАЦІЇ ПОЛЬСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ НА УКРАЇНІ можуть не бути діаспорами !!!! Будьте уважні і обережні !!!!
Ну і в путь!