Еразмус (англ. Erasmus) – програма Європейського союзу з обміну студентами і викладачами між університетами країн членів Євросоюзу, а також Ісландії, Ліхтенштейну, Македонії, Норвегії, Туреччини та Хорватії. Програма надає можливість навчатися, проходити стажування або викладати в іншій країні, що бере участь в програмі. Терміни навчання і стажування можуть становити від 3 місяців до 1 року кожен, в сумі до 2 років.

Основні цілі програми «Еразмус» – підвищення якості освіти в Європі, розвиток мобільності та культурних зв’язків студентів європейських і сусідніх з ЄС країн. Еразмус надає рамки для співпраці університетів і гарантує учасникам, що час, проведений за кордоном, буде (при дотриманні умов програми) зараховано університетом після повернення додому.

Європейська комісія визначає наступні цілі програми:

Розвивати студентів освітньо, лінгвістично і культурно, за допомогою навчання в інших європейських країнах;

Розширювати співпрацю між інститутами і збагачувати освітнє середовище приймають установ;

Сприяти розвитку молодих людей як висококваліфікованих і неупереджених майбутніх професіоналів з міжнародним досвідом.

У Еразмус беруть участь понад 4 тисячі освітніх установ з 33 країн. З моменту запуску програми в 1987 році її учасниками стали понад 2,2 млн студентів. У 2010/2011 навчальному році, гранти на навчання або стажування за кордоном отримали понад 230 тисяч студентів.

Згідно з даними Європейської комісії в 2011/2012 навчальному році близько 10% європейських студентів пройшли навчання по обміну за кордоном, в тому числі близько половини з них за програмою Еразмус. Організатори прогнозують, що в програмі братимуть участь близько 3 млн студентів в 2012/2013 навчальному році, а бюджет програми досягне 489 млн євро. Планується, що в 2014/2015 навчальному році кількість учасників зросте до 5 млн чоловік, а в 2020 році учасником програми стане кожен п’ятий європейський студент.

Іспанія, Франція та Німеччина входять в трійку країн, які взяли найбільшу кількість іноземних студентів Еразмус в 2010/2011 навчальному році. Вони ж лідирують за кількістю студентів, відправлених за кордон. У співвідношенні до загальної кількості студентів в країні більше всіх на навчання в інших країнах відправив Люксембург.

61% всіх студентів, які отримали гранти, – молоді жінки.

У програмі Erasmus можуть взяти участь і студенти надійшли в Державні ВНЗ Республіки Польща в рамках програми «Наука двох народів».